Recenzia nového modelu GEL-NIMBUS 24

Padli sme si do oka! Dávajú mi pocit bezpečia. Dávajú mi krídla. A ešte sú aj nenormálne sexy! Nie, nejedná sa o dámske hygienické pomôcky, energetický nápoj či vášnivú spodnú bielizeň. Hovorím o nových „bežkách“ Gel-Nimbus 24. Ale pekne poporiadku.

Na úvod sa patrí podotknúť, že som (bežecké ani žiadne iné) topánky v živote nerecenzoval, maj milý čitateľ preto so mnou prosím strpenie. Nechcem ťa – teraz ani nikdy v budúcnosti – zahltiť odbornosťami, skôr recenzovať v jednoduchom tóne určenom pre každého bežca a pre každú hlavu. Ďakujem za pochopenie, poďme na to.

Krátke vzdialenosti aj dlhé „objemovky“

Vo svojej nevedomosti som si pôvodne myslel, že sa jedná o topánku rýchlu, na „trhanie asfaltu“. To by vysvetľovalo, prečo v nich na krátkych vzdialenostiach letím. V Zlíne som vybehol na rovinatú cyklotrasu a za naozaj minimálnej námahy som len tak klusal v tempe 4:35 minút na kilák. Nechápal som... Až následne som sa dozvedel, že sa jedná o obuv objemovú, na dlhé výbehy. Mea culpa. Zobral som ju teda na jeden tridsaťkilometrový tréning a... obstála! Osobne mám pocit, že mi topánka uberá 5 až 10 sekúnd na kilometer, čo je najmä pri dlhých výbehoch nesmierna výhoda. Pretože, babka k babce, budú.... ušetrené minúty.

Elastický jazyk

Som typ bežca, ktorého príroda zdeformovala ešte než obul prvé bežecké topánky. Palec na ľavej nohe mám väčší ako ten na pravej a preto mám so všetkými topánkami ten istý problém (ono aj urológ mi minule tvrdil, že niektoré ľudské časti, ktoré máme my muži dvojmo, ani nemôžu byť symetrické a totožné, no ale uznajte, palce na nohách? WTF!). Väčšinou volím väčšie (pol)číslo, čo ma za následok väčšiu voľnosť. Nevadí mi to a behu neškodí, akurát musím uťahovať šnúrky (tkaničky:) o niečo silnejšie. Už sa mi neraz stalo, že trpel jazyk, ktorý sa zvykol aj natrhnúť (lepší natrhnutý jazyk ako sval, ale na novej topánke to akurát tak naštve). Pri všetkých vymoženostiach, ktoré Nimbus 24ka ponúka (a že ich je!), je práve jazyk časť topánky, ktorá mne osobne vyrazila dych najviac! Bez srandy. Elasticita a ľahkosť, ktorá hlavne pri obúvaní nemá konkurenciu! Možno som z iného sveta, ale pred Nimbusom som niečo také nikdy nevidel.


Pronácia vs. supinácia

Som pronačný bežec a preto som nevedel, čo od neutrálneho Nimbusu očakávať*. Musím povedať, že pri behu nepociťujem žiadne nedostatky, naopak, neutrálne Nimbusky mi prídu vhodnejšie aj voči inej pronačnej obuvi. Mám pocit, akoby som dopadal do periny, takpovediac v bavlnke. Znamenitú jemnosť bežeckého kroku a doskoku doplňuje pocit ľahkosti. Samotná topánka je nesmierne ľahučká, veď váži iba 290 gramov alebo ani nie trikrát 10 deková treska pre troch robotníkov na raňajky. (Ženská topánka je ešte ľahšia, váži neuveriteľných 247 gramov, ale muži, rozhodne si neskúšajte ženské! Takto to nefunguje.)

(*Pred pár mesiacmi som vlastne ani netušil, že som pronačný a bolo mi to tak povediac jedno. A to nebehám prvý deň. Pre podobných neznabohov ako som bol ja, tu krátke vysvetlenie „po lopate“. Pronácia je pohyb smerujúci dovnútra a supinácia je presný opak. V okamihu kontaktu so zemou chodidlo našliapava viac vnútornou stranou alebo naopak vonkajšou, podľa toho sa topánka zoderie buď z vnútornej alebo vonkajšej strany. Väčšina bežcov má tendenciu “pronovať“, preto som prekvapený, že v našej skupine som jediný. :)

Záverom, čo Gel-Nimbusu 24 vytknúť?
Absolútne nič. Je to dokonalá bežecká obuv, s ktorou zažijete kopec bežeckej zábavy a ešte vás aj posunie vo výkone. Sľubujem. :)) Jednu vec si ale neodpustím vytknúť, aj keď, iba mojej hlúposti – topánku som poriadne nerozbehal a zobral ju po jednom kratšom „warm-upe“ na dlhý objemový tréning (32 km). Výsledkom bol jemný krvavý otlak na pravej päte (zospodu, na podošve resp. „ploske“), ktorý som počas behu cítil. Záverečné odporúčanie preto nemôže znieť inak ako – než sa s topánkami vydáte na prvú veľkú objemovku, poriadne ich rozbehajte. Určite to neuškodí, naopak... ale to platí napokon pri každej novej bežeckej obuvi, všakže.

OK, ako „PS“, malé technické okienko, ktoré nájdete aj na našich ASICS stránkach. Prečo je teda Gel-Nimbus 24 taký unikát:

autor
portrait

Matej Šemšej

Director Human Resources z Praha


Klub: www.runeller.com / ASICS FrontRunnersCZ

Mé disciplíny
Ultramaraton dlouhý triatlon Triatlon Půlmaraton Maraton Dálkový terénní běh (ultra trail)